تبلیغات
با ما به روز باشید... - صدای چندگانه در سیستم پخش دیجیتال

با ما به روز باشید...
 

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 5 مهر 1390 توسط mehdi 2rafky

چند روز پیش خونه یکی از اقوام مهمون بودیم . تلویزیونشون روی شبکه iFilm بود و داشت یه سریال پخش میکرد به زبون فارسی . اما توی خونه ما همه سریالهای این شبکه به زبون عربی پخش میشه . می خواستم در این مورد توضیح بدید و بگید چطور همچین چیزی ممکنه ؟ منم میتونم این شبکه رو با زبون فارسی ببینم ؟
بله . چنین چیزی روی سیستم پخش دیجیتال امکان پذیره .


تو برنامه های گذشته در مورد سیستم جدید پخش دیجیتال که با گیرنده های DVB-T یا ست تاپ باکس قابل دریافته ، صحبت کردیم . دیدیم که این سیستم در مقایسه با سیستم پخش آنالوگ مزایا و قابلیتهای زیادی داره که از جمله اونا میشه به کیفیت بهتر تصویر ، عدم نیاز به آنتن خیلی قوی و تعداد شبکه های بیشتر اشاره کرد . یکی از این قابلیتهای جالب ، که تو سیستم پخش آنالوگ وجود نداره ، امکان ارسال همزمان چند سیگنال صدا ، به همراه یه سیگنال تصویره . به این شکل که بر خلاف سیستم پخش آنالوگ که به همراه هر سیگنال تصویر ، یه سیگنال صدا ، اون هم به صورت تک کاناله ، یعنی مونو ارسال میشه و بیننده مجبوره که تصویر رو فقط با همون یه صدای ارسالی ببینه و بشنوه ، تو سیستم پخش دیجیتال این امکان وجود داره تا زمانی که یه تصویر در حال ارساله ، چند سیگنال صدای مختلف استریو به همراه اون تصویر ارسال بشه و به بیننده حق انتخاب داده بشه که انتخاب کنه که دوست داره تصویر رو با کدوم صدا ، در اختیار داشته باشه .
اما کاربرد چنین قابلیتی کجاست ؟
کاربرد اصلی این سیستم ، ارسال دوبله های مختلف یه برنامه به شکل همزمانه . فرض کنید سریال تلویزیونی پوآرو در حال پخشه . شما دوست دارید این سریال رو به زبان فارسی ببینید . اما همسایه شما که داره زبان میخونه ، میخواد برای تقویت زبانش ، این سریال رو به زبون اصلی ببینه . کافیه به بخش تنظیمات دستگاه ست تاپ باکسش بره و زبانی رو که میخواد انتخاب کنه تا سریال به اون زبان براش پخش بشه .
این تغییر زبان ، برای بیننده به راحتی زدن چند تا دکمه س . اما اون روی سکه ، کار به این راحتی نیست .
هر برنامه ای که تولید میشه ، یه زبون اصلی داره که اون زبون موقع تولید برنامه توسط عوامل صحبت میشه و همون موقع هم ضبط میشه . ولی برای اضافه کردن زبونهای دیگه ، به ازای هر زبون ، یه بار اون برنامه دوبله میشه و فایلهای صوتی دوبله جدید ، در محلی جداگونه ذخیره میشه تا در صورت نیاز از اونها استفاده بشه .
اما ببینیم این صداهای مربوط به دوبله های جدید کجا و به چه شکلی ذخیره میشه که هم همیشه در دسترس باشه ، هم موقع پخش از لحاظ زمانی با تصویر اصلی اختلاف زمانی نداشته باشه ؟
محل ذخیره کردن صداهای دوم به بعد ، مثل صدای اصلی روی همون رسانه ذخیره سازه . در واقع ماجرا به این شکله که رسانه های مخصوص ذخیره سازی صدا و تصویر ، یا به زبون عامیانه همون نوارهایی که فیلم رو روش ضبط میکنن ، برای ذخیره کردن تصویر یه کانال بیشتر ندارن ، اما برای صدا چند کانال دارن . مثلاً نوارهای بتاکم اس پی ، امکان ذخیره کردن یه کانال تصویر به همراه 4 تا کانال صدا رو به طور موازی دارن . موقعی که تصویر در حال ضبط شدنه ، صدای اصلی هم روی یکی از کانالهای صدا ضبط میشه و 3 تا کانال دیگه خالی میمونن . از این کانالهای خالی برای ذخیره کردن صداهای بعدی استفاده میشه . به همین خاطره که این صداها همیشه همراه تصویر اصلی در دسترس هستن و از لحاظ زمانی هم با تصویر اصلی هیچ اختلاف فازی ندارن .
با شنیدن این مطالب ممکنه که این سئوال برای شما پیش بیاد که اگه اینطوره ، پس این قابلیت مربوط به نوارهای ذخیره کننده صدا و تصویره . پس چرا ما از اون رو به سیستم پخش دیجیتال ربط میدیم ؟
امکان ذخیره کردن چند کانال صدا به همراه تصویر ، قدمتی به مراتب بیشتر از سیستم پخش دیجیتال داره . به عنوان مثال اشاره کردیم که این قابلیت تو نوارهای بتاکم اس پی که سال 1360 معرفی شده ، هم وجود داشت . این در حالیه که سیستم پخش دیجیتال عمری کمتر از اینها داره . علت اینکه این قابلیت رو جزو قابلیتهای سیستم پخش دیجیتال عنوان میکنن ، عدم امکان ارسال همزمان چند کانال صدا توسط فرستنده به مخاطبان تو سیستم آنالوگ بود . اما با اومدن سیستم پخش دیجیتال این امکان فراهم شد که به همراه تصویر ، به جای یه صدای اصلی ، چند کانال صدا به طور همزمان ارسال بشه و بیننده این حق رو داشته باشه که انتخاب کنه که برنامه رو با کدوم صدا ببینه .
در حال حاضر سریالهای ایرانیی که از شبکه آی فیلم پخش میشه ، علاوه بر صدای فارسی ، صدای دوبله عربی رو هم روی یکی دیگه از کانالهای صدا به همراه داره . کافیه توی تنظیمات دستگاه ست تاپ باکستون ، به بخش Language یا زبان برید و از بین زبانهای فارسی و عربی ، زبون دلخواهتون رو انتخاب کنید .

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

تبادل لینک

خرید بک لینک