تبلیغات
با ما به روز باشید... - تفاوت فایل سیستم‌های FAT16 و FAT32 و NTFS چیست؟

با ما به روز باشید...
 

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 آبان 1390 توسط mehdi 2rafky

تعریف File System در کتب علمی به این صورت است: File System یا FS ، لایه‌ای است در هسته سیستم عامل (یا کرنل Kernel) که وظیفه آن، کار با فایل‌هاست.

به طور مثال وظیفه این بخش است که تعیین کند چه کاراکترهایی می‌توانند در نام فایل استفاده شوند و یا طول نام فایل در نهایت چقدر باشد. یا اینکه حجم نهایی فایل چقدر باشد.

مثلاً همانطور که می‌دانید در سیستمِ فایلی ویندوز اجازه نمی‌دهد کاراکترهایی مثل ? < > \ / : ; و غیره را در نام فایل استفاده کنید. اما سیستمِ فایلی لینوکس به شما اجازه می‌دهد از هر کاراکتری (به جز /) استفاده کنید!

توجه: دقت کنید که در بحث سیستم عامل (به ویژه در لینوکس) هر گاه گفته می‌شود File، پوشه نیز مورد نظر است. در حقیقت از این دیدگاه، یک پوشه یا Folder یک فایل به حساب می‌آید که به محل چندین فایل دیگر اشاره دارد...

پس در کل، "File System" تعیین کننده نوع ذخیره سازی، نوع دسترسی و سازماندهی داده‌ها بر روی هارد دیسک است.

به عبارت دیگر، یک "File System" یا "سیستم پرونده"، یک پایگاه‌داده‌ تک‌منظوره برای ذخیره، سازمان‌دهی، دستکاری و بازیابی داده‌ها است.

سیستم عامل ویندوز، سه فایل سیستم مشهور دارد:

FAT 16* (که البته این روزها منقرض شده است)

FAT 32

NTFS

که NTFS جدیدترین و آخرین نسخه از فایل سیستم مربوط به مایکروسافت است. (مخفف New Technology File System = سیستمِ فایلی با تکنولوژی جدید)

سؤالات زیادی دیده می‌شود در مورد تفاوت این فایل سیستم‌ها. به خصوص هنگام پارتیشن‌بندی هارد دیسک، کاربران سؤال می‌کنند که من با کدام نوع از این فایل سیستم‌ها، درایو را فرمت کنم؟

در جدول زیر، مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت‌های این سه نوع را مشاهده می‌کنید:

http://tutorials.aftab.cc/windows/file_systems.jpg

 

برای اینکه بدانید هر درایو شما چه نوع فایل سیستمی دارد، کافی است روی آن درایو کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید.

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

تبادل لینک

خرید بک لینک