تبلیغات
با ما به روز باشید... - تحریم و پیامد های آن در عرصه IT

با ما به روز باشید...
 

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 بهمن 1390 توسط mehdi 2rafky

به گفته پارس دیتا:افزایش قیمت خدمات دامنه و میزبانی بر خلاف میل باطنی، این اتفاقی است كه شرایط فعلی جامعه و تحریم های ایران موجب آن شده است افزایش قیمتی که احتمال بالاتر رفتن آن بدلیل همین شرایط تحریم و کمبود ابزارهای سخت افزارو نرم افزار مورد نیاز بازهم وجود دارد. عدم ثبات قیمت ارز كه پیرو آن افزایش بی سابقه قیمت سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نیاز كاربران را همراه داشته است. وقتی هیچ قیمتی در بازار برای هیچ جنسی ثابت نیست، وقتی هزینه یک سرور به صورت کاملا تصاعدی از 2.340.000 تومان به 4.720.000 تومان می رسد، وقتی هزینه یک هارد از 44.000 تومان به 220.000 تومان افزایش می یابد چگونه می توان یک قیمت ثابت برای خدمات در نظر گرفت . متأسفانه با گذشت بیش از یك دهه از فعالیت شركتهای میزبانی وب، هنوز اتحادیه یا مجمعی خاص وجود ندارد تا بتوانند در شرایط بحرانی و ویژه تصمیماتی اتخاذ نمایند . بایستی شركتهای فعال در این زمینه با همكاری و هماهنگی یكدیگر برای بقاء متحد شوند تا بتوانند حداقل ثباتی در بازار آشفته فعلی ایجاد نمایند.

اكثریت كاربران اینترنتی فقط یك سایت پویا و فعال می خواهند ولی اصلاً شرایط تهیه و هزینه های تأمین این نیازها را نمی دانند، نمی دانند كه هاست با چه زحمت و هزینه زیادی فراهم می شود. تا به حال اشاره ای به این موارد نشده است ، برای آگاهی شما عزیزان و رفع هرگونه سوء تفاهم موارد زیر را عنوان می نماییم.

میتوان به مثالی كوچك در این خصوص اشاره كرد : ثبت یك دامنه كه از دیدگاه برخی بسیار ساده است، می دانید چه هزینه ای را در بردارد؟ از طریق صرافی حواله ای ارسال می شود كه بایستی به بانك واسط ارسال و از آنجا به مقصد حواله شود كه در تمامی این موارد كارمزدهای مربوطه كسر می شود و در آخر Registrar نیز با كسر كارمزدی مبلغ حواله شده را به اكانت اضافه می كند . همین مراحل باعث می شود اگر قیمت دلار 1800 تومان هم باشد برای ما حدوداً 2300 تومان تمام شود. حال تصور كنید برای یك فضای میزبانی چه هزینه و شرایطی به وجود آمده است.

زمانیكه یارانه از قبوض آب و برق و گاز برداشته شد می دانید به شركتهائی نظیر ما كه از طرفی ملزم به ارائه سرویسهای داخل ایران كه نیازمند اتاقهای سرور با رعایت استانداردهای تهویه هوا ، سرما، ... بود چه هزینه ای تحمیل شد؟ هزینه برق از 200.000 تومان به 3.000.000 تومان رسید. آیا در این خصوص فكری شد؟ آیا تسهیلاتی در نظر گرفته شد؟ آیا با افزایش تورم و هزینه های روزمره كه برای حفظ نیروهای متخصص كه در حال خدمت به كاربران هستند مجبور به افزایش حقوق از 300.000 تومان به 1.000.000 تومان شدیم، فكری شد؟ نه، هیچ تدبیری اندیشه نشد . هیچ گروه یا شورایی مسئولیت آن را بر عهده نگرفت و فقط شركتهای ارائه دهنده، برای بقاء می بایست تمامی این شرایط را متحمل و با به دوش كشیدن مشكلات به مسیر خود ادامه دهند. تا به امروز شركت، تمامی مشكلات و سختی ها را به دوش كشید مبادا به كاربران خود فشاری وارد شود و نهایت تلاش خود را برای بهبود وضعیت نموده است.

وقتی اولین نیاز یك شركت میزبانی تهیه سرور است و در حال حاضر تأمین این امكان به سختی صورت می پذیرد چرا كه سرور بایستی وارد شود ولی به دلیل تحریم، وارد كردن سرور با مشكلات بسیار زیادی همراه است ، سرور از امارات وارد ایران می شد ولی به دلیل تحریم سرور بایستی از امارات به عراق منتقل و از آنجا وارد ایران شود که این مسیر برای دستیابی به سرور خود هزینه بردار است و تمامی هزینه ها بایستی به دلار پرداخت شود و در بهترین شرایط با هزینه ای بسیار گزاف به دست ما می رسد ، وقتی یک Hard ، Ram و ... با افزایش 10 برابر قیمت تهیه می شود. ما مجبور به افزایش قیمت هستیم چرا كه امكان پایداری وجود ندارد . نمی توان با بی ثباتی بازار قیمت را به صورت ثابت عنوان كرد چرا كه ناچاریم بر خلاف میلمان نسبت به تغییر قیمت اقدام نمائیم .

متأسفانه 90% ابزارهای مورد نیاز چه سخت افزار و چه نرم افزار از خارج تأمین می شود و هنوز در ایران به خود كفائی در این موارد دست نیافته ایم.

هزینه تامین نیاز كاربران در خصوص فضای میزبانی در خارج از ایران که مستلزم سرورهایی در آنجا و پرداخت کلیه هزینه ها به صورت دلار می باشد که واضح و مبرهن است .

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

تبادل لینک

خرید بک لینک