تبلیغات
با ما به روز باشید... - نداشتن اینترنت ،مخفیگاه رهبر القاعده را لو داد

با ما به روز باشید...
 

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ شنبه 24 اردیبهشت 1390 توسط mehdi 2rafky
اگر تا چندی قبل فناوری ارتباطات یكی از راه‌های ردیابی مظنونان تلقی می‌شد و نیروهای امنیتی از آنها برای ردیابی طعمه‌های خود استفاده می‌كردند، امروزه مساله كاملا فرق می‌كند و اتفاقا نداشتن این فناوری است كه به یكی از راه‌های ردیابی تبدیل شده است. چطور؟ خیلی ساده است زیرا ضریب نفوذ اینترنت در قرن حاضر آنقدر خیره‌كننده و فراگیر است كه امروزه نداشتن اینترنت یك مورد كاملا عجیب محسوب می‌شود؛ مثل مورد عجیب اسامه بن‌لادن.
بر اساس گزارش‌هایی كه بعد از مرگ اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده در پاكستان منتشر شده؛ یكی از شواهدی كه نیروهای امنیتی آمریكا و پاكستان را به مخفیگاه وی كشاند، این بود كه این مخفیگاه در حومه پاكستان فاقد هرگونه تجهیزات فناوری بود و این مساله در عصر دیجیتالی قرن بیست و یكم، یعنی اینكه یك جای كار می‌لنگد و همین كنجكاوی در نهایت نیروهای آمریكایی را به مخفیگاهی كشاند كه رهبر تروریست‌های القاعده را مدت‌های مدیدی از دید نیروهای امنیتی آمریكا دور نگه داشته بود. ماجرا از این قرار است كه فقدان هرگونه خدمات اینترنتی و ارتباطی در ویلای یك میلیون دلاری در منطقه‌ای اعیان‌نشین باعث شد نیروهای امنیتی آمریكا كه خود مدعی‌اند مدت‌هاست در پی یافتن ردی از وی هستند، مشكوك شوند و بیش از پیش این ویلا را زیر نظر بگیرند. ویلای مذكور در منطقه عیان‌نشین «آبوت آباد» در حومه اسلام‌آباد قرار دارد. این منطقه عمدتا محل سكونت افراد متمولی است كه اغلب تویوتا سوار هستند و منازل و خودروهای آنها مجهز به انواع و اقسام مختلف تجهیزات و رایانه‌های سیمی و بی‌سیمی است. بنابراین طبیعی است در این شرایط فقدان این تجهیزات، یعنی اینكه خبری هست.
مقام‌های امنیتی آمریكا در مصاحبه‌های جداگانه با روزنامه نیویورك‌تایمز و شبكه سی‌ان‌ان اعلام كردند، این مساله یكی از شواهد اصلی‌ای بود كه نیروهای امنیتی را به مخفیگاه بن‌لادن هدایت كرد. آنها همگی از تعجبی سخن می‌گفتند كه با شنیدن اینكه یك ویلای یك میلیون دلاری فاقد ابتدایی‌ترین خدمات فناوری است، دچار آن شدند. البته همانطور كه گفته شد این فقط یكی از شواهد كلیدی آنها بود. یك نشانه مهم دیگر نیز در این میان حضور داشت و آن اینكه ساكنان این ویلا هیچ وقت زباله‌های خود را از منزل خارج نمی‌كردند و آنها را در داخل ویلا می‌سوزاندند. قطعا شواهد دیگری نیز وجود داشته كه بنا بر دلایل امنیتی هنوز به آنها اشاره نشده است. بر اساس گزارش‌های امنیتی، بن‌لادن بعد از حملات 11 سپتامبر در اختفای كامل زندگی می‌كرد و هرگونه ارتباطش را با فناوری ارتباطات قطع كرده بود. البته پیش از این نیز گهگاه در گزارش‌هایی كه از بن‌لادن و زندگی‌اش منتشر می‌شد، اشاره شده بود او شخصا علاقه چندانی نیز به این نوع فناوری‌ها ندارد اما بر كسی پوشیده نیست كه شبكه تحت امر او با كمك این نوع فناوری توانسته است دایره فعالیت‌های خود را بیش از پیش گسترش دهد تا جایی كه بعضا از عبارت «جهاد اینترنتی» نیز سخن گفته شده است كه عمدتا به فعالیت‌های مجازی اعضای القاعده و دیگر تروریست‌ها در اینترنت اطلاق می‌شود.
در هر صورت بن‌لادن در مدتی كه در این ویلا مخفی شده بود فقط با یاران نزدیك خود در ارتباط بود اما این ارتباطات نیز عمدتا از طریق معتمدانش صورت می‌گرفت و او در این مدت از هرگونه فناوری ارتباطات دوری می‌كرد تا مبادا شناسایی شود. نیروهای آمریكایی یكی از معتمدان بن‌لادن را كه نیروهای آمریكایی از طریق ردگیری او به مخفیگاه بن‌لادن رسیدند مدت‌ها قبل شناسایی كرده بودند. آنها اطلاعات مربوط به این فرد را از زندانیان گوانتانامو در كوبا به دست آورده بودند. این زندانیان نام مستعار این معتمد را لو داده و گفته بودند او از شاگردان خالد شیخ محمد یكی از متهمان اصلی طراحی حملات 11 سپتامبر 2001 است. ماموران اطلاعاتی آمریكا سرانجام در آگوست 2010 رد این فرد را در منطقه آبوت آباد می‌گیرند. آنها با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و همچنین گردآوری اطلاعات میدانی دیگر به این نتیجه می‌رسند بن‌لادن نیز ممكن است در این منطقه پنهان شده باشد. اما همه اینها در حد فرضیه بودند. در این میان، كشف منزلی ویلایی كه هیچ فناوری ارتباطات در آن وجود ندارد، این فرضیه را در نظر آنها بیش از پیش تقویت می‌كند. در واقع آنقدر فناوری ارتباطات در زندگی روزمره ما نفوذ كرده كه فقدان آن به كلید اصلی یك معما تبدیل شده است، درست مثل ماجرای شرلوك هولمز در «ماجرای سیلور بلیز» به قلم «كونال دویل». این داستان درباره سرقت یك اسب مسابقه‌ای است كه مربی‌اش در اسطبل به قتل رسیده است. اما نكته جالب درباره این سرقت و قتل این است كه سگ نگهبان اسطبل در شب سرقت و قتل عملا هیچ واكنشی از خود نشان نداده است. این مساله شرلوك هولمز را به این نتیجه می‌رساند كه پس حتما قاتل و سارق كسانی بوده‌اند كه این سگ آنها را می‌شناخته و به خاطر همین با ورود آنها خواب شبانه‌اش را به هم نزده و پارس نكرده است.
كریگ ماتیاس، كارشناس امور ارتباطات می‌گوید: «كار اطلاعاتی مستلزم بررسی همه شواهد موجود است، حتی جزییات نامفهوم. در اینجا نیز شما یك ویلای یك میلیون دلاری دارید كه نه تلفن دارد نه اینترنت، در حالی كه اطراف آن را ویلاهای مجلل دیگری گرفته‌اند كه مجهز به همه این فناوری‌ها هستند.» البته این شواهد به تنهایی برای رسیدن به این نتیجه كه پس بن‌لادن در این ویلا پنهان شده است، كافی نیست و این نتیجه مستلزم داشتن شواهد بیشتری است. اما گاهی اوقات استنتاج‌های شرلوك هولمزی به اندازه هزاران اطلاعات می‌تواند كارساز باشد.
هرچند هنوز شواهد كافی مبنی بر تایید مرگ بن‌لادن از سوی مقام‌های آمریكایی ارایه نشده اما بحث درباره اینكه آیا القاعده بعد از مرگ بن‌لادن به حیات خود ادامه خواهد داد یا خیر، بسیار جدی شده است. این مساله از منظر فناوری ارتباطات نیز به مبحثی جالب تبدیل شده است. واقعا رابطه تروریست‌ها و فناوری ارتباطات را چگونه می‌توان تعریف كرد. رابطه تروریست‌ها و فناوری مدت‌هاست یكی از موضوعات مورد بحث در محافل كارشناسی است. همان‌طور كه كارشناسان بارها اعلام كرده‌اند تروریست‌های القاعده كه می‌توان آنها را تحت عنوان كلی بنیادگرایان دسته‌بندی كرد برخلاف سنت‌گرایان اساسا نه فقط رابطه بدی با فناوری ارتباطات ندارند بلكه شیفته این نوع فناوری نیز هستند و از آن به عنوان ابزاری كارآمد برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌كنند.
اقداماتی كه القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی در اینترنت انجام داده‌اند حاكی از تبحر اعضای آنها در این عرصه مجازی است. جست‌وجویی كوتاه در اینترنت می‌تواند كاربر را به هزاران صفحه مرتبط با تروریست‌ها و آموزه‌های آنها هدایت كند. نكته جالب توجه اینكه اعضای بسیاری از حلقه‌های تروریستی را كسانی تشكیل می‌دهند كه هیچ ارتباط تشكیلاتی‌ای با القاعده یا گروه‌های ترورریستی ندارند و صرفا از طریق وب‌گردی و آشنایی با روش‌ها و اهداف این گروه‌ها با آنها همراه شده‌اند.
در واقع این فناوری ارتباطات است كه به گروهی مثل القاعده این امكان را داده است تا بتواند بدون داشتن ارتباط مستقیم با بن‌لادن كم و بیش به فعالیت‌های خود ادامه دهد، اما مورد عجیب بن‌لادن دست‌كم نشان داد حتی رهبران تروریست‌ها نیز برای بقا مجبورند ولو در ظاهر هم كه شده چراغ‌های خود را در فضای مجازی خاموش نكنند. در واقع غیبت در این فضا با تبعات مختلفی توام است كه بعضا مثل مورد بن‌لادن هزینه‌های سنگینی دارد..: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

تبادل لینک

خرید بک لینک