تبلیغات
با ما به روز باشید... - رایت سی دی در لینوكس

با ما به روز باشید...
 

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 25 اردیبهشت 1390 توسط mehdi 2rafky
در این مقاله نحوه ذخیره و نجات فایلهای بازیابی شده روی سی دی و یا دی وی دی را بررسی خواهیم كرد. یكی از روشهای منتقل كردن اطلاعات توسط لینوكس رایت داده ها ازسخت دیسك به سی دی است . اما چگونگی انجام این كارموضوع این مقاله است یكی از نرم افزاراهای معروف و مطرح رایت كننده سی دی k3b (www.K3b.com) است كه معمولا به طور پیش فرض در بیشترتوزیع های لینوكس موجود است  بعنوان مثال درناپیكس كه سی دی زنده است این برنامه وجود دارد.

 البته رایت كردن ازطریق خط فرمان (ترمینال) لینوكس كار وحشتناك و سختی نیست. ولی با وجود محیط گرافیكی (GUI) و آسانی كاركردن  با ان  چرا خودمان را به زحمت بیندازیم؟

در این مقاله فرض ما دراین است كه توزیع لینوكس شما ناپیكس است از طریق دكمه ی K (مشابه با START ویندوز)و طی این مسیر K3B را باز كنید

K\MULTIMEDIA\K3B

زمانی كه برنامه را برای اولین بار اجرا می كنید.K3B ازتان می خواهد كه سرعت رایت رامشخص كنید . بهتراست با توجه به توانایی رایتر و نوع كارتان  سرعتی  مناسب  را انتخاب  كنید . توجه داشته باشید  كه سرعت پایین در بیشتر  موارد  توصیه می شود خصوصا اگراطلاعات تان با ارزش باشد.

توجه داشته باشید كه شرط اصلی اجرای  K3Bوجود رایتر روی سیستم است. مطمئنا رایتردارید كه می خواهید سی دی رایت كنید! اما اگر با وجود داشتن ان باز هم  برنامه  رایتر تان را شناسایی نكرد باید كمی تنظیمات  سخت افزاری  را دست كاری  كنید  تا  رایتربرای برنامه شناخته  شود برای انجام این كار درصفحه ی اصلی  برنامه مسیر زیر را طی كنید .

 SETTING \CONFIGURE K3B

سپس دكمه ی DEVICES را از قسمت چپ صفحه انتخاب كنید .حال در صفحه دنبال گردونه ی رایتر بگردید . و ان را انتخاب كنید. اگر رایتر را درفهرست نیافتید روی  ADD DEVICE كلیك كنید اگر از این روش هم موفق به این كارنشدید بد نیست سری  به  نشانی زیر بزنید.

HTTP:/WWW.TLDP.ORG/HOWTO\CD.WRITING

و با مطالعه این بخش اطلاعات مورد نظرتان را پیدا كنید. مسئله ی دیگری كه باید به ان توجه داشته باشید این است كه اگر با ناپیكس كارمی كنید حتما باید به غیراز رایترگردونه ی سی دی خوان دیگری هم داشته باشید ,وبارگذاری لینوكس را از طریق ان انجام دهید. چون هنگام كار كردن با ناپیكس ( و بطور كلی لینوكس های سی دی زنده ) گردونه ی سی دی خوانی كه توسط  ان سیستم عامل بارگذاری می شود. از دور خارج شده و فقط  به سیستم عامل اختصاص می یابد . البته روش دیگری وجود دارد كه دیگر نیاز به دو گردونه ی سی دی خوان ورایتر نباشد . كه ان هم نصب ناپیكس  روی سخت دیسك است كه به دلیل  مفصل بودن  شرح كامل  ان را به اینده موكول می كنیم .

 

شروع بكار

 

 صفحه ی اصلی كار , K3B ازدو قسمت  تشكیل شده. در قسمت بالا  پوشه ها و فایل ها را ملاحظه میكنید  و در پایین هم  كه قسمت  project نامیده می شود می توانید  نوع رایت را مشخص كنید  در قسمت  project چهار شكل  وجود دارد.

برای رایت سی دی های صوتی

New audio cd  project

رایت داده ها روی سی دی

New dwta cd project

رایت داده ها روی dvd

New dwta  dvd project

كپی سی دی به سی دی

Copy cd

حال برای ادامه كار و گرفتن  نسخه  پشتیبان ازاطلاعات تان روی سی دی گزینه ی  new data cd … را انتخاب كنید. درقسمت پایین صفحه ی project به قسمت current project تغییرمی كند.

تنظیمات این قسمت ازاهمیت و یژه ای برخوردار است .زیرا با انتخاب صحیح گزینه ها می توانید از اطلاعات تان به راحتی  نسخه پشتیبان تهیه كنید .و درصورت اشتباه یك سی دی خام را بی ارزش كنید!

 

سعی دراین است كه تنظیمات  این قسمت ها  را برای شما بیان كنیم  ولی به دلیل زیاد بودن توضیح ها امكان پذیر نیست البته جای نگرانی نیست چون قسمت كمك (help) این برنامه خیلی خوب طراحی و بیان شده است. پس اگر با مورد خاصی برخورد كردیدكافی است روی دكمه ی what's كه شبیه علامت سئوال است كلیك كنید زبانه writing برای تنظیم سرعت در صفحه ی  data project  روی زبانه writing كلیك كنید در قسمت  speed به طور پیش فرض گزینه ی auto فعال است كه با انتخاب ان بالاترین  سرعت ممكنه انتخاب خواهد شد البته بسته به نوع كارتان میتوانید سرعت های مختلفی را برگزینید. ولی دقت داشته باشید كه هر چه قدر سرعت بالا تر باشد به همان میزان امكان بروز مشكلات بعدی نیز وجود خواهد داشت   به همین دلیل توصیه میكنیم سرعت رایت را بالا انتخاب نكنید. و با كلیك روی فهرست بازشوی این قسمت  سرعت مورد نظرتان را انتخاب كنید بعنوان مثال برای مورد خاصی مانند ایجاد نسخه پشتیبان كه سالم ماندن  اطلاعات از اهمیت ویژه ای برخوردار است سرعت 4x گزینه ی مناسبی است فقط نیاز دارد كمی صبور باشید . بطور میانگین با این سرعت یك سی دی 700 مگا بایتی پانزده دقیقه زمان خواهد برد.

در قسمت option اگر گزینه یا اگر گزینه  on the fly در حالت انتخاب باشد این كار به این معنا است كه فایل ها از روی سخت دیسك بطورمستقیم روی سی دی رایت شود. بدون اینكه قبل از ان از فایل ها مورد نظر فایلiso  تهیه شود. اگر سیستم سریع و خوبی داشته باشید این مورد مشكلی برایتان ایجاد نخواهد كرد ولی باز هم بد نیست  چون هدف ما فایل های با ارزش است. این گزینه را هم استفاده نشود.

بیاد داشته باشید كه ناپیكس از حافظه ی اصلی سیستم ram به عنوان سخت دیسك استفاده میكند.

به همین دلیل در صورتی كه حافظه ی سیستم به میزان كافی موجو نباشد قادرنخواهید بود فایل  iso را قبل از رایت كردن ایجاد كنید.

برای اینكه متوجه شوید چه میزان حافظه ی ازاد روی سیستم وجود دارد در console كه از طریق منوی  k در دسترس است فرمان df-hرا وارد كنید .سپس میزان حافظه ازاد در ردیف /ramdisk ملاحظه كنید اگر فضای مورد نظر كافی نبود باید مرحله ای را طی كنید كه فایل iso  ابتدا به سخت دیسكتان منتقل شود . برای انجام این كاركافی است روی یكی از شكلك های مربوط به سخت دیسك تان كه در میز تحریر ناپیكس موجود است كلیك راست كرده و  properties را انتخاب كنید حال به زبانه ی devise مراجعه كرده و گزینه read only  را از حالت  انتخاب خارج كنید . حال در اخرین گام باید  به k3b فرمان دهیدكه فایل  iso  را درسخت دیسك ایجاد كرده و در قسمت write image file to مسیر سخت دیسك تان را مشخص كنید.

اخرین قسمت  هم در این زبانه گزینه ی verify writ on data است . كه با انتخاب ان به زیر برنامه امكان  می دهید فایل ها رایت شده را با نمونه ی اصلی مقایسه كند و در صورت بروز هر مشكلی به شما گزارش دهد.

زبانه  settings

 در اغلب  موارد كاربرانی كه قصد گرفتن نسخه پشتیبان از سخت دیسك شان را دارند تمام ظرفیت سی دی را استفاده می كنند به همین دلیل امكان باز نگه داشتن انتهای سی دی برای رایت مجدد muliti session زیاد كاربردی نخواهد داشت پس برای  اینكه در انتهای رایت دستور بستن انتهای سی دی را بدهید گزینه ی no  multisession  را برگزینید . اما اگر  قصد دارید  از یك سی دی برای چند ین بار رایت كردن استفاده كنید برای اولین بار كه سی دی خام است گزینه star multisession را انتخاب كرده و در مراحل بعدی رایت (بعنوان دفعه دوم , سوم , ...(  گزینه ی finish multisession  را انتخاب كنید زبانه ی  volume desc در این قسمت میتوانید      مناسب برای سی دی تان در نظر بگیرید.

 

زبانه ی files system

 

تنظیم این قسمت  فوق العاده مهم است چون اگر بخواهید فایل ها را به سیستم عامل دیگری (مانند ویندوز) انتقال دهید باید تنظیمات را بگونه ای اعمال كنید كه سیستم عامل جدید توانایی خواندن داده های شما را داشته باشد  البته اگر فقط از لینوكس استفاده می كنید باز هم این قسمت برایتان مهم خواهد بود كه در ادامه متوجه ان خواهید شد.

معنی و منظورما از بیان  file system  ساختار كلی است كه در ان  فایل ها را نام گذاری , ذخیره و سازمان دهی می كنند. كه این استاندارد بطور واحد نیست و هر سیستم عاملی استانداردهای خاص خوش را دارد بطور مثال در داس هر فایل نباید بیش از هشت كاراكتر باشد در قسمت  file systems و با انتخاب  generate rock ridge …  قادر خواهید بود فایل های با بیش از 255 كاراكتر داشته باشید كه مخصوص سیستم عاملهای مانند لینوكس برای دیگران permissions و ... را نیز روی سی دی منتقل كنید . البته دقت داشته باشید كه ویندوز این استاندارد را پشتیبانی نمی كند. پس اگر می خواهید از ویندوز استفاده كنید فقط این استاندارد را از قسمت file systems  انتخاب نكنید .اگر میخواهید داده های شما هم برای ویندوز و هم لینوكس قابل دسترس باشد گزینه ی  generate jolite … را هم انتخاب كنید .در این حالت لینوكس می تواند فایل های بیش از 255 كاراكتر را ببیند و ویندوز میتوان فایل ها را با 64 كاراكتر نمایش دهد.

ضمنا بیاد داشته باشید كه اگر می خواهید مواردی مانند مجوز فایل ها (مخصوص لینوكس) را هم داشته باشید گزینه ی preserve file permissions (back up ) را هم در حالت انتخاب قرار دهید.

 

اماده ی رایت

 

خب تنظیمات برنامه تمام شده است حال می توانید با كلیك روی دكمه burn  رایت سی دی و یا  dvd تان را شروع كنید

هنگام رایت می توانید مراحل ان را از ابتدا تا انتها مشاهده كنید و در صورت بروز هر گونه مشكل با كلیك روی  لینك به نمایش داده شده علت ان را بیابید 

 

توصیه های پایانی  

 

البته هدف اصلی این مقاله استفاده از  k3b  برای گرفتن نسخه پشتیبان است .ولی فقط ذكر این مورد نیست . زیرا  اگر با توزیع های دیگر لینوكس كار میكنید میتوانید توسط این كلیه ی موارد رایت را پیگیری كنید. پس بد نیست در تنظیمات مختلف این برنامه نوع كارتان در نظر گرفته  بعنوان مثال برای رایت سی دی های چند رسانه ای كه قرار است در پخش كننده های دیگر اجرا شود از گزینه ی   no multisseion  استفاده كنید و انتهای سی دی تان را ببندید.

 اگر هم هدف تان فقط گرفتن نسخه های پشتیبانی است و در انتخاب سی دی خام به شدت وسواس به خرج دهید سی دی های غیر مرغوب خش دار و كثیف به هیچ وجه توصیه نمی شوند.

البته موارد فنی و بسیار زیادی در مورد رایت كردن وجود دارد كه پوشش دادن به همه ی ان ها در این مقاله  به هیچ وجه مقدور نیست  .اما اگر به این مورد علاقه مند شده اید و دوست دارید بیش تر راجع ان بدانید بد نیست به سایت  http://www.cdfaq.org مراجعه كنید و در ان جا به روز ترین و فنی ترین مسائل مورد نظرتان را بیابید.

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

تبادل لینک

خرید بک لینک